Telefony komórkowe szkodzą plemnikom

Mężczyźni, którzy noszą telefon komórkowy w kieszeni spodni mogą mieć gorszą jakość nasienia i mniejsze szanse na ojcostwo – pokazuje nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Environment International.

Naukowcy podsumowali wyniki 10 badań sprawdzających, jak telefon komórkowy może wpływać na płodność mężczyzn. Wśród mężczyzn nie noszących przy sobie komórek, 50 do 85 procent miało normalny wynik nasienia.

Ten odsetek jest niższy średnio o 8 procent wśród panów, którzy noszą telefon komórkowy blisko jąder – na przykład w kieszeni spodni. Dodatkowo, promieniowanie z komórek osłabia też żywotność plemników, czyli odsetek żywych plemników w ejakulacie.

Promieniowanie elektromagnetyczne może również generować tw. reaktywne formy tlenu (ang. reactive oxygen species), a zbyt wysoki poziom tych substancji w komórkach może prowadzić do uszkodzenia DNA.

To niepokojący wynik, zważywszy, że około 14 procent par w krajach rozwiniętych ma problemy z zajściem w ciążę i coraz większa liczba badań wskazuje na szkodliwy wpływ promieniowania elektromagnetycznego z komórek na zdrowie człowieka. Nie można tu też wykluczyć, że noszenie blisko narządów rodnych telefonów komórkowych może być także zgubne dla płodności kobiety.

Jak powiedziała dr Fiona Mathews, z Zakładu Nauk Biologicznych Uniwersytecie w Exeter w Anglii, te wyniki badań są szczególnie istotne dla par, które znajdują się na pograniczu niepłodności, gdyż w ich przypadku używanie komórek może przeważyć szalę i utrudnić poczęcie. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby określić pełne implikacje kliniczne dla ogólnej populacji, powiedziała dr Mathews.

Co w tej sytuacji zrobić? Całkowita rezygnacja z komórki jest mało realna. Możecie jednak wybrać komórkę o niskim współczynniku SAR (ang. specific absorption rate), który określa ilość promieniowania elektromagnetycznego wchłanianego przez ciało człowieka z danego telefonu. Im niższy SAR (poniżej 1.0) tym mniejsze zagrożenie promieniowaniem. Współczynnik SAR Twojego telefonu znajdziesz w podręczniku użytkownika, lub w internetowym katalogu telefonów komórkowych. Niezależnie od współczynnika SAR, komórkę warto jak najczęściej trzymać z dala od ciała, np. na biurku lub w schowku samochodowym podczas jazdy.

Bibliografia

University of Exeter. (2014, June 9). Cell phones negatively affect male fertility, new study suggests. ScienceDaily. Retrieved June 13, 2014 from www.sciencedaily.com/releases/2014/06/140609205658.htm

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress