Starania o ciążę: Jak sobie radzić przy niskim libido

Gdy starasz się zajść w ciążę, może to oznaczać konieczność częstszego, niż zwykle współżycia seksualnego. Bądź co bądź to właśnie ono daje plemnikom partnera szansę na dotarcie do Twojej komórki jajowej. Co jednak robić, gdy rzadko masz ochotę na seks?

Przede wszystkim poszukaj możliwych przyczyn takiego stanu. Możliwych winowajców jest bardzo wiele — oto kilku z nich:

1) Zmęczenie: Jeżeli pracujesz po 50 czy 60 godzin w tygodniu i śpisz mniej, niż 8 godzin dziennie, jesteś na pewno przemęczona, a w takim stanie trudno o zdrowe libido. Postaraj się zredukować ilość godzin pracy, stosuj regularne przerwy w pracy, odpoczywaj aktywnie (spacery, joga, pływanie), no i daj swojemu organizmowi wystarczającą ilość czasu na sen.

2) Stres: Jest to jedna z częstych przyczyn niepłodności u kobiet i mężczyzn, między innymi dlatego, że obniża libido, co potwierdzają rozliczne badania naukowe (1). Przyjrzyj się źródłom stresu w Twoim życiu. Czy masz stresującą pracę? Jak układają się Twoje relacje z Partnerem? Czy jest między Wami wiele napięć? Niejednokrotnie też same starania o ciążę powodują napięcia psychiczne. Wyeliminowanie wszystkich tych źródeł stresu może być niemożliwe, ale zredukujesz stres znacznie stosując regularną praktykę medytacji. Wprowadź też w życie zalecenia z naszego cyklu artykułów Stres a Płodność.

Przyjrzyj się Twoim relacjom z Partnerem. Wspólnie zadajcie sobie kilka pytań:
1) Jak czuję się obecnie w naszym związku?
2) Na ile mój partner/moja partnerka dostrzega moje potrzeby?
3) Co chciałabym/chciałbym zmienić w naszym związku?
4) Co możemy zrobić wspólnie, aby nasze relacje były lepsze?

Niech każde z Was napisze swoje odpowiedzi na kartce, a następnie omówcie je razem. Przed tym ćwiczeniem, przyjmijcie zasadę, że przeprowadzicie je bez oceniania się nawzajem i agresji, za to z dużą dozą współczucia i zrozumienia dla drugiej osoby.

3) Dieta: Ta bogata w żywność przetworzoną, cukry, tłuszcze zwierzęce, alkohol, oraz kofeinę nie tylko przyczynia się do wzrostu wagi, ale zmniejsza apetyt na seks. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, przeczytaj nasze posty o zasadach żywienia sprzyjających płodności. Dodatkowo stosuj suplement diety Femifertil – zawarty w nim wyciąg z korzenia maki doskonale wpływa na libido (2).

Słaba energia seksualna i trudności w osiągnięciu podniecenia owocują często u kobiet uczuciem suchości w pochwie. Taki stan utrudnia współżycie i nie sprzyja zapłodnieniu. Jeżeli borykasz się z problemem suchości, stosuj żel ConceivePlus, opracowany specjalnie dla par starających się o dziecko. Żel ten nie tylko ułatwia współżycie, ale tworzy w organizmie kobiety warunki przyjazne dla spermy, tym samym zwiększając szanse na poczęcie.

Bibliografia

(1) Ter Kuile, M. M., Vigeveno, D., & Laan, E. (2007). Preliminary evidence that acute and chronic daily psychological stress affect sexual arousal in sexually functional women. Behaviour Research and Therapy, 45, 2078-2089.
(2) Dording, C. M.,  Fisher, L., Papakostas, G., Farabaugh, A., Sonawalla, A., et al. (2008). A double-blind, randomized, pilot dose-finding study of macarRoot (L. Meyenii) for the management of SSRI-induced sexual dysfunction. CNS Neuroscience & Therapeutics, 14, 182–191.

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress