Refleksoterapia a Płodność: Część 2

Refleksoterapia, zwana też akupresurą, to sięgająca tysiące lat przed naszą erą chińska metoda leczenia i wzmacniania organizmu. Opiera się ona na teorii, że punkty znajdujące się na stopach, dłoniach, głowie i uszach połączone są energetycznie z organami i gruczołami ciała, a ich rozmieszczenie odpowiada rozmieszczeniu organów i gruczołów ciele. Stanowią one więc swoistą mapę naszego organizmu. Refleksoterapia polega na uciskaniu tych punktów, aby stymulować poprawne działanie systemów wewnętrznych.
 
W Części 1 tego cyklu omówiliśmy punkty odpowiadające organom rozrodczym. W tym poście opiszemy punkty regulujące działanie systemu rozrodczego zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską.
 
Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC) spogląda na fizjologię człowieka nieco inaczej, niż medycyna zachodu. W tej tradycji szereg organów z pozoru nie mających nic wspólnego z rozrodem jest jednak odpowiedzialnych za prawidłowy przepływ energii w organizmie i regulację funkcji rozrodczych człowieka. Oto kilka punktów refleksoterapeutycznych uznawanych za kluczowe w terapii niepłodności TMC. Co najważniejsze, możesz masować je sama, bez pomocy lekarza, czy terapeuty. Tak jak w przypadku wcześniej opisanych punktów, masuj je systematycznie, ale z wyczuciem i umiarem.
 
NerkiTen punkt znajduje się w zagłębieniu na podeszwie stopy, pomiędzy drugim, a trzecim palcem, i około połowy odległości pomiędzy podstawą drugiego palca, a piętą (Rys. 14). Punkt ten koresponduje z nerkami, które w systemie TMC są kluczowym organem odpowiedzialnym za układ rozrodczy. Masując, kieruj nacisk w stronę dużego palca. Dyskomfort lub ból w tym punkcie sygnalizuje blokadę energii Chi nerek i potencjalne źródło problemów z płodnością. Regularne masaże pomogą Ci przywrócić poprawne funkcjonowanie tego organu. Dodatkowo, możesz masować refleks nerek na dłoni, który znajduje się na podstawie kciuka, mniej więcej w linii prostej od palca wskazującego (Rys. 15).
Rys.14
Rys.15
 

Śledziona

Rys.16

Usiądź na krześle i połóż dłoń na udzie tak, aby palec środkowy znalazł się na krawędzi kolana. Nasz punkt znajduje się w miejscu, w którym Twój kciuk dotyka boku rzepki kolanowej. Wyprostuj nogę do masażu, pilnując, aby nie zgubić znalezionego punktu (Rys. 16). Uciskanie go doskonale reguluje krążenie, które jest istotne dla funkcji rozrodczych.

Rys.17Nerki i wątrobaTen refleks jest zlokalizowany w centrum wnętrza przedramienia, ok. trzech palców powyżej nadgarstka (Rys. 17). Jest on bardzo ważny dla prawidłowego przepływu energii Chi w nerkach i wątrobie.

Rys.18

Śledziona, wątroba i nerkiTen obszar jest związany z przepływem Chi poprzez śledzionę, wątrobę, i nerki. Znajdziesz go na wewnętrznej stronie nogi, oddalony o szerokość trzech palców od kostki (Rys. 18). Masując, możesz wędrować nieco w górę nogi (o szerokość około trzech palców), po czym powrócić do punktu wyjścia. Ten punkt jest szczególnie ważny dla regulowania menstruacji, a jego uciskanie doskonale uspokaja umysł i łagodzi bóle miesiączkowe.

 
Rys.19
Śledziona i Krew
Krew w TMC jest rozumiana nie tylko jako czerwony płyn, który płynie w naszych żyłach, lecz także wszelkie płyny ustrojowe. W przypadku ich stagnacji, odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości menstruacyjne, a także zaburzenia układu rozrodczego
. Ten punkt znajduje się po zewnętrznej stronie nogi, oddalony o szerokość czterech palców od kości, która wystaje poniżej kolana (Rys. 19).
 
 
Dodaj do: wykop.plWrzuć w Gwar Dodaj do Spis.pl Dodaj do Polec.pl

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress