Problemy z zajściem w drugą ciążę

Problemy z zajściem w drugą ciążę: najczęstsze przyczyny

Agnieszka i Tomasz są szczęśliwymi rodzicami trzyletniego Oskara. Odkąd synek stał się bardziej samodzielny i chodzi już do przedszkola, Agnieszka poczuła gotowość na drugie dziecko. Tomaszowi marzy się córeczka. Zaczęli starania, ale upłynął rok, a ciąży jak nie ma, tak nie ma. “Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Przecież za pierwszym razem udało się jak tylko odstawiłam tabletki”. Takie myśli Agnieszki są zrozumiałe, jednak problemy z zajściem w drugą ciążę nie są zjawiskiem niespotykanym.

Problemy z zajściem w drugą ciążę

Podobnie jak przy pierwszej ciąży, przyczyny problemów z zajściem w drugą ciążę przez partnerkę wynikają z problemów zdrowotnych jednego lub obojga partnerów. Część przyczyn może być identyczna jak u par, których niepłodność objawiła się już na etapie starań o pierwsze dziecko, tyle, że pojawiły się one później.

W miarę upływu czasu czymś zmiennym jest zarówno ogólny stan zdrowia (związany np. z wiekiem danej osoby czy przebytymi chorobami) mający wpływ na płodność, jak i tryb życia czy prawidłowe funkcjonowanie narządów rodnych. Wśród chorób ogólnych zmniejszających płodność plasują się, jako pierwsi podejrzani cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, wątroby, nerek.

Tryb życia to otyłość lub niedożywienie, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy sięganie po narkotyki, albo wszechobecny stres. Wymienione czynniki mogą obniżać płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn może to być dodatkowo przegrzewanie jąder lub narażanie ich na promieniowanie (telefon komórkowy w przedniej kieszeni spodni).

Są też przyczyny, które mogą pojawić się, jako następstwo pierwszego porodu u kobiet, szczególnie, jeśli odbył się on z komplikacjami. Mogą to być zrosty po cesarskim cięciu, czy łyżeczkowaniu (np. zespół Ashermana), uszkodzenie szyjki macicy czy poporodowe (lub nie) stany zapalne, które spowodują niedrożność jajowodów.

Operacje ginekologiczne (usuwanie torbieli jajników czy mięśniaków macicy) albo endometrioza też mogą spowodować niepłodność wtórną u kobiet. U mężczyzn przyczyną mogą być urazy jąder lub zapalenie powrózka nasiennego.

Generalnie zaś, płodność maleje wraz z „bagażem” lat, by u kobiet w okresie menopauzy całkiem zaniknąć.

Co zrobić, jeśli masz trudności z zajściem w drugą ciążę?

Podobnie, jak przed pierwszą ciążą, należy przeprowadzić kompleksowe badania ginekologiczne pod kątem niepłodności u obojga partnerów, jeżeli ciąża nie wystąpiła po roku regularnych starań (lub po pół roku, jeśli partnerka ma skończone 35 lat). Niezależnie od leczenia ginekologicznego, bardzo ważne jest, aby oboje partnerzy zrewidowali swój tryb życia: odżywianie, aktywność fizyczna, używki, stres.

Przede wszystkim, głowa do góry! Ogromnej większości par stosujących te strategie udaje się spełnić marzenie o kolejnym dziecku.

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress