Badania związane z niepłodnością

Problemy z zajściem w ciążę: jakie badania najlepiej wykonać

Optymistycznie oceniając wiedzę naszego społeczeństwa, należałoby założyć, że cała dorosła populacja posiada wiedzę na temat tego, skąd się biorą dzieci oraz kto i gdzie powinien szukać pomocy, jeżeli występują problemy z zajściem w ciążę. Ponieważ jednak takich rzeczy nie uczy się zbyt dokładnie w szkole, a nie każdy jest na tyle operatywny, by sięgnąć samodzielnie do popularno-naukowych wydawnictw o tej tematyce, przybliżymy to zagadnienie w naszym artykule.

Najistotniejszą wiedzą w przypadku wystąpienia problemów z zajściem w ciążę jest informacja, że ciąża zależy od płodności OBOJGA potencjalnych rodziców. Zatem, aby nie tracić czasu, odpowiednim badaniom na płodność powinna się poddać nie tylko kobieta, ale i mężczyzna. Badania powinien zlecić lekarz ginekolog po przeprowadzeniu wywiadu z kobietą na temat jej miesiączkowania i stanu zdrowia.

Niepłodność może być spowodowana nie tylko wadami czy schorzeniami układu rozrodczego, ale i ogólnym złym stanem zdrowia partnerów. Najbardziej podejrzane są w tym względzie takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Stąd najpierw należałoby wykluczyć tego typu schorzenia poprzez odpowiednie badania krwi i moczu.

Jeżeli krwawienia miesięczne u kobiety są nieregularne, co może świadczyć o zaburzeniach w owulacji i gospodarce hormonalnej, powinno się przeprowadzić badania poziomu hormonów takich jak: FSH, LH, estradiol, prolaktyna, testosteron. Badania te są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeżeli oczywiście wybrany lekarz ginekolog przyjmuje w przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Jeżeli poziom hormonów jest w normie, to kolejne badanie u kobiety przeprowadza się pod kątem drożności i sprawności narządów rodnych. Najprostszym badaniem jest dopochwowe USG narządów rodnych. Do tych bardziej zaawansowanych zalicza się HSG, czyli rentgen narządów rodnych z podaniem kontrastu czy histeroskopię, gdzie za pomocą wziernika ogląda się macicę od środka. Te badania często są już wypierane przez nowocześniejszą laparoskopię.

Mężczyźni powinni przeprowadzić badanie nasienia (ilość i ruchliwość plemników) oraz u urologa sprawdzić budowę i drożność jąder.
W niektórych przypadkach u obojga partnerów warto przeprowadzić badania pod kątem przeciwciał przeciwplemnikowych.

Jeśli nadal nie udaje się ustalić przyczyny niepłodności, wykonuje się badania genetyczne pary starającej się o dziecko.

Poleć to

,

One Response to Problemy z zajściem w ciążę: jakie badania najlepiej wykonać

  1. Paulina 22/04/2015 o 23:29 #

    A co sądzicie o naprotechnologii? staramy się z mężem beskutecznie już od ponad pół roku i zastanawiam się czy nie spróbować.

Dodaj komentarz

Wykonanie: WP Desk

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress
google-site-verification: google0d2007442121160d.html
Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0