chesz zajść w ciążę? unikaj plastiku

Plastikowa niepłodność: Związki chemiczne w opakowaniach utrudniają zajście w ciążę

Jeżeli chcesz zajść w ciążę, pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, co jesz, ale też w czym przechowywane są Twoje posiłki. Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie odkryli bezpośredni związek pomiędzy niepłodnością, a obecnością w organizmie bisfenolu-A (BPA), związku chemicznego, który jest składnikiem wielu tworzyw plastikowych. BPA ma właściwości podobne do ludzkiego hormonu estrogenu, jest toksyczny dla środowiska i zaburza działanie układu hormonalnego.

W trakcie dwuletniej serii badań, naukowcy wystawili ludzkie komórki jajowe na działanie BPA. Badania wykazały, że komórki, które były w kontakcie z tym związkiem dojrzewały w mniejszym stopniu, lub dojrzewały w sposób nieprawidłowy. Takie zaburzenia obniżają szansę na ciążę a jeśli do zapłodnienia jednak dojdzie, zwiększają ryzyko wad wrodzonych, np. zespołu Downa. U mężczyzn BPA ma niekorzystny wpływ na działanie gruczołu krokowego (prostaty), który odpowiada za sprawność seksualną i dostarcza płynu, w którym zawieszone jest nasienie.

Mimo, iż BPA wyeliminowano z butelek dla niemowląt, jest obecny w wielu produktach, z których korzystają dorośli. Znajduje się on w opakowaniach plastikowych oznaczonych numerami 3 i 7, w wyściółce puszek do konserw i napojów, a nawet na paragonach sklepowych, gdzie jest używany jako utrwalacz farby drukarskiej.

Co możesz zrobić

Aby chronić swoją płodność i zachować równowagę hormonalną, unikaj kupowania i przechowywania żywności w butelkach i pojemnikach plastikowych, oraz jedzenia przy pomocy plastikowych sztućców. Jeżeli musisz stosować opakowania plastikowe, unikaj tych oznaczonych numerami 3 i 7. Najlepiej jednak do minimum ograniczyć wszelki plastik.

Zrezygnuj z kupowania żywności w puszkach. To dotyczy także napojów gazowanych. Zainwestuj we własne przetwory w szklanych słoikach, oraz domowe mrożonki. Kupuj jak najwięcej żywności świeżej i nieprzetworzonej.

O ile nie jest Ci absolutnie potrzebny, zrezygnuj z paragonu przy kasie. Jeżeli to Ty obsługujesz kasę, noś na jednej ręce rękawiczkę, lub lateksowe ochraniacze na palce.

Poleć to

, ,

4 Responses to Plastikowa niepłodność: Związki chemiczne w opakowaniach utrudniają zajście w ciążę

 1. Malgosia 13/12/2013 o 17:23 #

  A gdzie można szukać tych oznaczeń? Mam na myśli 3 i 7

  • jestemplodna.pl 16/12/2013 o 08:15 #

   Zwykle znajdują się na spodzie opakowań (butelki, słoiki). Najczęściej są wytłoczone w samym plastiku, rzadziej nadrukowane. Standardowe oznaczenie to liczba otoczona trójkątem, w tym linku jest przykład.

 2. Ela 07/07/2015 o 13:34 #

  Polecam ten materiał, w drugiej części jest sporo ciekawych informacji o opakowaniach https://youtu.be/k_ouIuL7AJc?list=PLjwWkwwXGDL–cWFT7x3UWbB30DMjef5I

Trackbacki/Pingi

 1. Jak zajść w ciążę szybciej: 9 nawyków płodności - 25/03/2014

  […] opakowania plastikowe – naukowcy odkryli, że nawet te reklamowane jako „bezpieczne” zawierają sztuczne estrogeny (12). Związki te przenikają z opakowań do przechowywanej żywności, a z nią do Twojego organizmu. Uwaga: wszystkie puszki konserwowe i wieczka słoików są wyłożone warstwą plastiku zawierającą szkodliwą substancję bisfenol A […]

Dodaj komentarz

Wykonanie: WP Desk

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress
google-site-verification: google0d2007442121160d.html
Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0