Niepłodność niewyjaśniona – co to jest i jak jej zaradzić

Jeżeli od dłuższego czasu starasz się o dziecko, a żadne z badań pod kątem niepłodności nie wykazało zaburzeń ani u Ciebie ani u partnera, twój lekarz może orzec u Was niepłodność niewyjaśnioną.

To oznacza, że albo wszystko jest w porządku ze zdrowiem Twoim i partnera, albo współczesne badania nie są jeszcze na tyle czułe, aby wykryć problem, który powoduje, że nie możesz zajść w ciążę. Taką diagnozę otrzymuje około 20% par mających trudności z poczęciem.

Dlaczego lekarze nie wiedzą, w czym problem? Wiele zmian w organizmie człowieka jest bardzo subtelnych. Na przykład, jak podaje prof. Robert Harrison, autor książki The Smart Guide to Infertility, wiele procesów, jak np. implantacja zarodka w ścianie macicy, są niemożliwe do obserwacji w warunkach ambulatoryjnych. U mężczyzn, poza analizą nasienia, wiele aspektów płodności jest także bardzo trudno zbadać w sposób rutynowy.

Bardzo często para borykająca się z diagnozą niepłodności niewyjaśnionej nie jest tak naprawdę niepłodna, a mówimy jedynie o osłabionej płodności. Częstokroć takie pary, dawszy już za wygraną, niespodziewanie uzyskują ciążę zupełnie naturalnie. W jednym ze swoich badań prof. Harrison obserwował pary z niepłodnością niewyjaśnioną przez okres 8 lat. W tym czasie, 46% z nich uzyskało przynajmniej jedną ciążę, w większości bez żadnych interwencji lekarskich.

Co możesz zrobić, jeżeli to Ciebie dotyka diagnoza niepłodności niewyjaśnionej? Bardzo wiele może pomóc właściwa dieta, ponieważ niweluje ona subtelne zaburzenia hormonalne w ciele człowieka. Ściągnij nasz darmowy Ebook, który szeroko opisuje zasady żywienia, które wspomagają płodność. Te zasady stosuj razem ze swoim partnerem. Dodatkowo stosuj suplement FemiFertil i herbatkę Femitea – preparaty dla kobiet, które wspierają naturalną równowagę hormonalną. Wprowadź też w życie regularną praktykę medytacji – o niej piszemy w tym poście

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress