Gdy plemnik jest wrogiem: Przeciwciała przeciwplemnikowe

Niektóre pary mają kłopoty z poczęciem, ponieważ organizm jednego, lub obojga partnerów traktuje plemniki jako zagrożenie. Wytwarzają się wtedy przeciwciała, których celem jest niszczenie plemników.

U kobiet przeciwciała znajdują się w wydzielinach z pochwy i atakują, niszczą i zabijają plemniki tuż po wytrysku nasienia. U niektórych kobiet po stosunku występują nawet typowe objawy alergiczne, jak wysypka, swędzenie, pieczenie okolic intymnych, obrzęki gardła i oczu, oraz trudności z oddychaniem. Co ciekawe, przeciwciała na własną spermę mogą też wytwarzać mężczyźni. Jest to tzw. reakcja autoimmunologiczna. Wtedy plemniki są niszczone jeszcze w organizmie mężczyzny, a po wytrysku nasienie zawiera niewielką liczbę sprawnych plemników, lub nie zawiera ich wcale.
Badania
Ponieważ niepłodność immunologiczna jest bardzo rzadkim schorzeniem, badanie na przeciwciała wykonuje się po wykluczeniu innych przyczyn trudności z zajściem w ciążę. U kobiet to badanie polega na analizie próbki krwi pod kątem obecności i ilości przeciwciał. Im więcej ich jest, tym większą szkodę mogą wyrządzić plemnikom, obniżając szanse na zapłodnienie. Można także wykonać test postkoitalny, czyli badanie śluzu szyjkowego kilka godzin po stosunku w okresie tuż przed owulacją. To badanie ma na celu sprawdzenie, jak zachowują się plemniki w śluzie. U mężczyzn bada się stan plemników w nasieniu po kilkudniowej wstrzemięźliwości płciowej, oraz krew.

Leczenie
Jedną z form terapii jest leczenie kortykosterydami wraz z zachowaniem wstrzemięźliwości płciowej (para odbywa stosunki jedynie przed spodziewaną owulacją). Sterydy tymczasowo osłabiają reakcje obronne organizmu, zaś wstrzemięźliwość ma na celu zwiększenie liczebności plemników w nasieniu. Dodatkowo stosuje się inseminację domaciczną, podczas której nasienie jest oczyszczane z białek, które mogą pobudzić produkcję przeciwciał, a następnie dostarczane bezpośrednio do macicy, z pominięciem niebezpieczne dla niego środowiska pochwy i szyjki. Po kilku nieudanych inseminacjach pacjentkom sugerowane jest zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).

Terapie alternatywne
Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie sterydów ma niekorzystne skutki uboczne, dlatego przed ich zastosowaniem warto spróbować terapii alternatywnych.

Skuteczna w redukcji przeciwciał może być akupunktura, co potwierdzają wyniki badań naukowych (1). Akupunktura polega na nakłuwaniu określonych punktów na ciele pacjenta, które według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej są powiązane z różnymi funkcjami organizmu. Profesjonalny gabinet akupunktury można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Akupunktury. Akupunkturę można stosować w połączeniu z leczeniem konwencjonalnym.

Kolejną drogą jest leczenie homeopatyczne. Homeopatia polega na podawaniu pacjentowi preparatów roślinnych o bardzo niskich dawkach terapeutycznych. Ma to na celu pobudzenie organizmu do samodzielnej regulacji. Opinie naukowców co do skuteczności tej terapii są podzielone, jednak istnieje co najmniej jedno badanie potwierdzające skuteczność homeopatii w leczeniu alergii (2). Leczenie najlepiej wykonać u praktyka homeopatii, który posiada również stopień lekarza medycyny.

Co możesz zrobić sama
Istotną rolę w regulowaniu reakcji alergicznych, jest właściwa dieta, która korzystnie wpływa na pH organizmu. Pamiętaj, kiedy chcesz zajść w ciażę – zmiany w diecie mogą drastycznie zwiększyć Twoje szanse na poczęcie. Polecamy nasz darmowy ebook z zaleceniami żywieniowymi dla osób pragnących poprawić płodność. Dodatkowo, dietę można uzupełnić suplementem Femifertil, oraz herbatką Femitea.

Bibliografia
(1) Fu, B., Lun, X., & Gong, Y. (2005). Effects of the combined therapy of acupuncture with herbal drugs on male immune infertility–a clinical report of 50 cases. J Tradit Chin Med, 25(3), 186-9.
(2) Kim, L. S., Riedlinger, J. E., Baldwin, C. M., Hilli, L., Khalsa, S. V., Messer, S. A., & Waters, R. F. (2005). Treatment of seasonal allergic rhinitis using homeopathic preparation of common allergens in the southwest region of the US: a randomized, controlled clinical trial. The Annals of pharmacotherapy, 39(4), 617-624.

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress