Europejska Agencja Środowiska: Związki chemiczne obniżają płodność

Niedawno pisaliśmy o szkodliwym wpływie wielu substancji chemicznych na płodność człowieka. Opublikowany ostatnio pokaźny raport Europejskiej Agencji Środowiska(1) potwierdził nasze stanowisko. W raporcie udokumentowano zgubny wpływ popularnych związków chemicznych na układ endokrynologiczny człowieka.

Jak pisze Agencja, nasza żywność, środki czystości, kosmetyki, i pestycydy bogate są w substancje, które wytrącają z równowagi nasz system endokrynologiczny. To prowadzi do nowotworów, cukrzycy, nadwagi, a także niepłodności wśród ludzi i zwierząt. W ostatnich latach notuje się znaczny wzrost wszystkich tych schorzeń.

Na przykład w niektórych obszarach Europy blisko 40% mężczyzn wykazuje niską jakość nasienia. Wśród kobiet zwiększa się częstotliwość występowania endometriozy, mięśniaków macicy, oraz zespołu policystycznych jajników.

O tym jakie związki chemiczne mogą obniżyć Twoje szanse na ciążę i jak ich unikać w życiu codziennym przeczytasz kliknąwszy tutaj.

Bibliografia
(1) European Environment Agency (May 10, 2012). The impacts of endocrine disrupters on wildlife, people and their environments – The Weybridge+15 (1996–2011) report.

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress