Brak miesiączki – przyczyny i naturalne sposoby na jej przywrócenie

Kiedy starasz się zajść w ciążę brak miesiączki, lub nieregularne miesiączki, to oczywisty sygnał, że mamy do czynienia z zaburzeniami płodności.

Brak miesiączki (łac. amenorrhea) może mieć dwie postacie: pierwotną i wtórną.

Pierwotna – to brak miesiączki u dziewcząt, które ukończyły 16 lat. Występuje on bardzo rzadko i zwykle wymaga pomocy lekarza endokrynologa. Wtórna – to brak miesiączki u kobiet, które już wcześniej miesiączkowały. Stwierdza się go, jeżeli menstruacja nie wystąpiła przez 3 kolejne cykle, a kobieta jest w wieku reprodukcyjnym (do ok. 40 lat).

Brak miesiączki to nie choroba, lecz objaw zachwianej równowagi hormonalnej w ciele kobiety. Sygnalizuje, że jeden lub więcej hormonów rozrodczych (uwalniający gonadotropiny, luteinizujący, estrogen, progesteron) nie jest wydzielany tak, jak należy, i, że doszło do zachwiania równowagi tych hormonów.

Przyczyny braku miesiączki

Niedożywienie. Termin „niedożywienie” może się kojarzyć z głodowaniem. Jednak nawet osoby, które jedzą dużo mogą być niedożywione, jeśli ich dieta nie dostarcza im wszystkich niezbędnych składników. Tak dzieje się na przykład przy diecie pełnej przetworzonej żywności i tzw. śmieciowego jedzenia. Taka dieta często prowadzi do zaburzeń hormonalnych, a nawet do zaniku miesiączki.

Nadwaga lub niedowaga. Istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy wagą a miesiączkowaniem. Komórki tłuszczowe w ciele ludzkim produkują estrogen. Kobiety z nadwagą mogą zatem wytwarzać zbyt wiele tego hormonu, zaś kobiety z niedowagą – zbyt mało. W obu przypadkach zachwiana równowaga hormonalna może owocować brakiem owulacji. Rezultat tego – brak miesiączki.

Zespół policystycznych jajników. Zaburzenie to, zwane w skrócie PCOS (Policystic Ovary Syndrome) jest najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym u kobiet w wieku rozrodczym. Objawia się głównie nieregularną menstruacją i zwiększonym wydzielaniem męskich hormonów (zwłaszcza testosteronu), hormonu luteinizującego (LH), oraz insuliny.

Przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników. Zaburzenie to ma miejsce wówczas, gdy jajniki przestają funkcjonować przed 40 rokiem życia kobiety. Towarzyszy mu niski poziom hormonu folikulotropowego (FHS) i estrogenu, oraz zanik miesiączki. Jeżeli powodem jest obniżona rezerwa komórek rozrodczych, potrzebna będzie interwencja lekarska. Winne może być jednak niedożywienie (zanik funkcji jajników obserwuje się np. u osób z anoreksją).

Zaburzenia pracy tarczycy. Gdy tarczyca jest niewystarczająco aktywna, lub nadaktywna, zwykle wpływa negatywnie na cykl miesiączkowy. Nadczynność tarczycy ma miejsce, gdy produkuje ona nadmiar hormonów tarczycy. Owocuje to zanikiem miesiączki. Z kolei, niedoczynność to niewystarczająca produkcja hormonów tarczycy, która może skutkować nieregularnym miesiączkowaniem i bardzo obfitymi krwawieniami miesięcznymi.

Guz przysadki. Przysadka mózgowa to gruczoł o kluczowej roli w cyklu miesiączkowym kobiety. Produkuje ona między innymi hormony FSH i LH, które regulują owulację. U nielicznych osób może rozwinąć się w przysadce tzw. gruczolak, niezłośliwy guz, który hamuje lub rozregulowuje wydzielanie hormonów.

Karmienie piersią. W okresie karmienia piersią wydzielany jest hormon prolaktyna, który pobudza produkcję mleka. Hamuje on także wydzielanie hormonów rozrodczych. Dlatego kobiety karmiące piersią mogą przez wiele miesięcy obserwować brak miesiączki. Jest to objaw zupełnie naturalny – mechanizm, który pozwala na zachowanie zdrowych odstępów pomiędzy kolejnymi ciążami. Regularne cykle powracają po zaprzestaniu karmienia piersią.

Stres. Podczas stresu wydzielają się hormony kortyzol i adrenalina, które hamują wydzielanie hormonów rozrodczych w odpowiednich momentach cyklu. Ten mechanizm to przykład mądrości Matki Natury. Hormony stresu sygnalizują naszemu organizmowi, że znajduje się w niebezpieczeństwie i, że nie jest to najlepszy moment na rozmnażanie.

Jak postępować przy braku miesiączki

[twocol_one]Skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli chcesz zajść w ciążę, a nie ukończyłaś 40 lat, nie karmisz piersią i miesiączka nie wystąpiła u Ciebie przez 3 kolejne cykle – skontaktuj się z lekarzem. Pomoże on ustalić przyczynę braku menstruacji. Lekarz może także przepisać leki hormonalne, lub tabletki antykoncepcyjne, aby wyregulować Twój cykl. Niezależnie od terapii konwencjonalnych, warto spróbować opisanych poniżej sposobów na przywrócenie menstruacji. W wielu przypadkach wystarczą one, aby miesiączka powróciła.Zadbaj o dietę. Na naszym blogu wielokrotnie pokazujemy, że zbilansowana dieta to jeden z podstawowych warunków optymalnej płodności. Przeczytaj nasz bezpłatny ebook o tym, jak się prawidłowo odżywiać, aby wyregulować cykl zwiększyć szanse na poczęcie. Dla uzupełnienia niedoborów w diecie i dla zdrowia jajeczek, stosuj regularnie nasz Zestaw Owulacja oraz pij herbatkę Femitea dostępne w naszym sklepie internetowym.[/twocol_one]  [twocol_one_last]

Zestaw owulacja

[/twocol_one_last]

Stosuj łagodny ruch fizyczny. Zbyt forsowne ćwiczenia fizyczne mogą obniżać płodność, gdyż potęgują wydzielanie hormonów stresu. Zgodnie z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, należy szczególnie unikać forsowania organizmu w czwartej fazie cyklu – od owulacji do spodziewanej miesiączki. Z kolei, łagodny ruch wpływa tonizująco na układ rozrodczy i redukuje nadwagę, tym samym zwiększając płodność. Dobre formy ruchu to joga, spacery, pływanie, taniec towarzyski. Warto stosować kilka różnych aktywności naprzemiennie.

Zredukuj stres. O metodach redukcji stresu dla zwiększenia płodności piszemy na naszym blogu regularnie. Przyjrzyj się swojemu trybowi życia i zastosuj opisane przez nas techniki redukcji stresu zgodne z czterema fazami cyklu.

Spróbuj refleksoterapii. Refleksoterapia (zwana także akupresurą) to skuteczna metoda stymulacji organów ciała poprzez uciskanie zakończeń nerwowych (tzw. refleksów) na stopach i dłoniach. Przeczytaj nasze artykuły o tym, gdzie znajdują się refleksy kluczowe dla układu rozrodczego, oraz jak je samodzielnie masować.

Obserwuj swój cykl. Jeżeli miesiączkujesz nieregularnie, stosuj opisane przez nas metody obserwacji cyklu, aby zaobserwować czy i kiedy występuje u Ciebie owulacja i odpowiednio zaplanować współżycie z partnerem. Pobierz także darmowy wykres pomiaru temperatury bazowej i zapisuj w nim swoje obserwacje.

Dodaj komentarz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress